Ftua i pjekur me mjaltë dhe arra

Ëmbelsira 198 Përditësimi i fundit: Aug 21, 2022 Krijuar: Apr 30, 2020
Ftua i pjekur me mjaltë dhe arra
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 5min
 • Koha e gatimit: 40min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Ftonje te pjekure shume e lehte per tu pergatiture ne kushtet e shtepise e pak përbërës dhe brenda një kohe të shkurtër.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastrojini mirë ftonjtë duke u hequr fillimisht pushin në sipërfaqen e lëkurës përmes një pecete të pastër.
 2. Më pas, përmes një thike ndajini ftonjtë dy ose katër pjesë (sipas preferencës).
 3. Pastrojini nga farat në secilën prej pjesëve.
 4. Më pas, secilin prej copave të ftonjve i lyejmë me pak sheqer nga të dyja anët dhe vendosini me radhë në një tavë ku kemi shtruar më parë letër pjekjeje.
 5. I pjekim në furrë me temperaturë 200 gradë përreth 40 minuta.
 6. Ndërkohë, në një tas të vogël hedhim disa lugë me mjaltë dhe arra të shtypura.
 7. Pasi ftontjë të jenë karamelizuar i heqim nga furra dhe u hedhim sipër mjaltin me arra.
 8. Sipas dëshirës mund t’i spërkasim me pak pluhur kanellë ose disa karafila. Kjo ëmbëlsirë shërbehet e ngrohtë por edhe ftohtë.
 9. Ju befte mire!

Ftua i pjekur me mjaltë dhe arra • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 5min
 • Koha e gatimit: 40min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Ftonje te pjekure shume e lehte per tu pergatiture ne kushtet e shtepise e pak përbërës dhe brenda një kohe të shkurtër.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastrojini mirë ftonjtë duke u hequr fillimisht pushin në sipërfaqen e lëkurës përmes një pecete të pastër.
 2. Më pas, përmes një thike ndajini ftonjtë dy ose katër pjesë (sipas preferencës).
 3. Pastrojini nga farat në secilën prej pjesëve.
 4. Më pas, secilin prej copave të ftonjve i lyejmë me pak sheqer nga të dyja anët dhe vendosini me radhë në një tavë ku kemi shtruar më parë letër pjekjeje.
 5. I pjekim në furrë me temperaturë 200 gradë përreth 40 minuta.
 6. Ndërkohë, në një tas të vogël hedhim disa lugë me mjaltë dhe arra të shtypura.
 7. Pasi ftontjë të jenë karamelizuar i heqim nga furra dhe u hedhim sipër mjaltin me arra.
 8. Sipas dëshirës mund t’i spërkasim me pak pluhur kanellë ose disa karafila. Kjo ëmbëlsirë shërbehet e ngrohtë por edhe ftohtë.
 9. Ju befte mire!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.