Kek me mjaltë,kos dhe vaj ulliri

Ëmbelsira 2140 Përditësimi i fundit: Jul 24, 2020 Krijuar: Jul 24, 2020
Kek me mjaltë,kos dhe vaj ulliri
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 45min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Një recetë e thjeshtë, e ëmbël e cila përgatitet thjeshtë dhe pa shumë mundim.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ndizeni furrën dhe përgatisni tavën e ëmbëlsirës duke e yndyrosur lehtë sipërfaqen fundore të saj. me dy lugë gjelle vaj ulliri.
 2. Nëse preferoni mund të vendosni letër pjekjeje në tepsi dhe ta yndyrosni lehtë.
 3. Në një tas kuzhine përzieni kosin, mjaltin, vajin e ullirit, trumzën dhe lëkurën e limonit.
 4. Shtoni vezët një e nga një duke mos ndaluar përzierjen.
 5. Shtoni miellin, sodën e bukës, pluhurin pjekës dhe kripën.
 6. Brumi duhet të jetë i butë me pak kokrriza por jo i rrahur fort.
 7. Transferojeni brumin në tavën e pjekjes, sheshojeni sipërfaqen dhe futeni në furrë.
 8. Ëmbëlsira duhet pjekur deri sa të marrë një ngjyrë kafe të çelët në sipërfaqe ose për 40-45 minuta.
 9. Pasi ta keni hequr nga furra, lëreni ëmbëlsirën të ftohet në tavë për 10 minuta.
 10. Ju mund ta vendosni në pjatancë dhe ta servirni në temperaturë ambienti.
 11. Ju bëftë mir!

Kek me mjaltë,kos dhe vaj ulliri • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 45min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Një recetë e thjeshtë, e ëmbël e cila përgatitet thjeshtë dhe pa shumë mundim.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ndizeni furrën dhe përgatisni tavën e ëmbëlsirës duke e yndyrosur lehtë sipërfaqen fundore të saj. me dy lugë gjelle vaj ulliri.
 2. Nëse preferoni mund të vendosni letër pjekjeje në tepsi dhe ta yndyrosni lehtë.
 3. Në një tas kuzhine përzieni kosin, mjaltin, vajin e ullirit, trumzën dhe lëkurën e limonit.
 4. Shtoni vezët një e nga një duke mos ndaluar përzierjen.
 5. Shtoni miellin, sodën e bukës, pluhurin pjekës dhe kripën.
 6. Brumi duhet të jetë i butë me pak kokrriza por jo i rrahur fort.
 7. Transferojeni brumin në tavën e pjekjes, sheshojeni sipërfaqen dhe futeni në furrë.
 8. Ëmbëlsira duhet pjekur deri sa të marrë një ngjyrë kafe të çelët në sipërfaqe ose për 40-45 minuta.
 9. Pasi ta keni hequr nga furra, lëreni ëmbëlsirën të ftohet në tavë për 10 minuta.
 10. Ju mund ta vendosni në pjatancë dhe ta servirni në temperaturë ambienti.
 11. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.