Krem qumështi me vanilje

Ëmbelsira 1249 Përditësimi i fundit: May 05, 2020 Krijuar: May 05, 2020
Krem qumështi me vanilje
 • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Dashamirësit e ëmbëlsirave me siguri e kanë pikë të dobët atë që njihet si, Krem Qumështi i Djegur. Sipërfaqja e ëmbëlsirës është e kristaltë ndërsa kremi është i freskët dhe i lehtë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ndizeni furrën në 150 gradë.
 2. Në një tas qelqi përzieni të verdhat e vezëve, katër lugë gjelle me sheqer dhe vaniljen pluhur.
 3. Rrihini mirë së bashku deri sa të formohet një masë kremoze dhe e trashë.
 4. Më pas kremin e qumështit ose panën hidheni në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr.
 5. Përziejeni rregullisht deri në pikën që nis të marrë një valë.
 6. Hiqeni menjëherë nga zjarri dhe shtojeni në tasin e qelqit kur keni lënë të verdhat e vezëve.
 7. Përziejini së bashku rregullisht deri sa të treten në një.
 8. Merrni një tenxhere me ujë të nxehtë dhe vendoseni në zjarr.
 9. Brenda saj, vendosni një tenxhere tjetër më të vogël ku të hidhni masën e përzier më lart.
 10. Gatuajeni me avull për rreth tre minuta dhe më pas hidheni nëpër format katrore ose rrumbullake të pjekjes.
 11. Futini në furrë dhe piqini për 30 minuta.
 12. Më pas hiqini nga furra dhe lërini të ftohen në temperaturë ambienti.
 13. Mbajini në frigorifer për të paktën 1 orë ose gjatë gjithë natës.
 14. Në një tas tjetër përzieni dy lugë gjelle me sheqer të bardhë dhe kaf.
 15. Spërkateni pluhurin e sheqerit mbi sipërfaqen e ftohur të ëmbëlsirës.
 16. Për karamelizim mund të përdorni pajisjen specifike me zjarr, ose t’i fusni ëmbëlsirat për 2 minuta në furrë duke mbajtur ndezur vetëm pjesën e sipërme të furrës.
 17. Më pas lëreni të ftohet ose futeni në frigorifer.
 18. Ju bëftë mir!

Krem qumështi me vanilje • Serviret për (persona): 5 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 35min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Dashamirësit e ëmbëlsirave me siguri e kanë pikë të dobët atë që njihet si, Krem Qumështi i Djegur. Sipërfaqja e ëmbëlsirës është e kristaltë ndërsa kremi është i freskët dhe i lehtë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ndizeni furrën në 150 gradë.
 2. Në një tas qelqi përzieni të verdhat e vezëve, katër lugë gjelle me sheqer dhe vaniljen pluhur.
 3. Rrihini mirë së bashku deri sa të formohet një masë kremoze dhe e trashë.
 4. Më pas kremin e qumështit ose panën hidheni në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr.
 5. Përziejeni rregullisht deri në pikën që nis të marrë një valë.
 6. Hiqeni menjëherë nga zjarri dhe shtojeni në tasin e qelqit kur keni lënë të verdhat e vezëve.
 7. Përziejini së bashku rregullisht deri sa të treten në një.
 8. Merrni një tenxhere me ujë të nxehtë dhe vendoseni në zjarr.
 9. Brenda saj, vendosni një tenxhere tjetër më të vogël ku të hidhni masën e përzier më lart.
 10. Gatuajeni me avull për rreth tre minuta dhe më pas hidheni nëpër format katrore ose rrumbullake të pjekjes.
 11. Futini në furrë dhe piqini për 30 minuta.
 12. Më pas hiqini nga furra dhe lërini të ftohen në temperaturë ambienti.
 13. Mbajini në frigorifer për të paktën 1 orë ose gjatë gjithë natës.
 14. Në një tas tjetër përzieni dy lugë gjelle me sheqer të bardhë dhe kaf.
 15. Spërkateni pluhurin e sheqerit mbi sipërfaqen e ftohur të ëmbëlsirës.
 16. Për karamelizim mund të përdorni pajisjen specifike me zjarr, ose t’i fusni ëmbëlsirat për 2 minuta në furrë duke mbajtur ndezur vetëm pjesën e sipërme të furrës.
 17. Më pas lëreni të ftohet ose futeni në frigorifer.
 18. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.