Lakër në furrë

Vegjetariane 1953 Përditësimi i fundit: Apr 21, 2020 Krijuar: Apr 21, 2020
Lakër në furrë
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Shumë njerëz nuk e duan lakrën e zier, por lakra e freskët e pjekur në furrë, është një gatim që të lë pa fjalë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Furrën ngroheni në 200 gradë.
 2. Lakrën pastrojeni e ndajeni në tetë pjesë të barabarta.
 3. Copët e lakrës lyejini mirë me vaj ulliri në të dyja anët, pastaj kriposini e spërkatini me piper të zit ë bluar.
 4. Pastaj, këto vendosini në tavën ku kemi vendosur letër pjekjeje.
 5. Piqini në njërën anë për 20 minuta, pastaj rrotullojini në anën tjetër dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 20 minuta të tjera.
 6. Do ta kuptoni se lakra është pjekur mjaftueshëm, kur ajo të ketë marrë një ngjyrë të bukur të kuqrremtë.
 7. Gjalpën vendoseni të shkrijë në enën përkatëse. Shtoni hudhrën dhe trazojeni derisa masa të marrë një ngjyrë të artë.
 8. Pastaj largojeni enën nga zjarri dhe shtoni lëngun e limonit dhe piper të kuq të bluar.
 9. Përziejeni mirë dhe këtë salcë zbrazeni në mënyrë të barabartë mbi lakrën e pjekur.
 10. lakra eshte gati per tu servirur.
 11. Ju bëftë mirë!

Lakër në furrë • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 50min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Shumë njerëz nuk e duan lakrën e zier, por lakra e freskët e pjekur në furrë, është një gatim që të lë pa fjalë.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Furrën ngroheni në 200 gradë.
 2. Lakrën pastrojeni e ndajeni në tetë pjesë të barabarta.
 3. Copët e lakrës lyejini mirë me vaj ulliri në të dyja anët, pastaj kriposini e spërkatini me piper të zit ë bluar.
 4. Pastaj, këto vendosini në tavën ku kemi vendosur letër pjekjeje.
 5. Piqini në njërën anë për 20 minuta, pastaj rrotullojini në anën tjetër dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 20 minuta të tjera.
 6. Do ta kuptoni se lakra është pjekur mjaftueshëm, kur ajo të ketë marrë një ngjyrë të bukur të kuqrremtë.
 7. Gjalpën vendoseni të shkrijë në enën përkatëse. Shtoni hudhrën dhe trazojeni derisa masa të marrë një ngjyrë të artë.
 8. Pastaj largojeni enën nga zjarri dhe shtoni lëngun e limonit dhe piper të kuq të bluar.
 9. Përziejeni mirë dhe këtë salcë zbrazeni në mënyrë të barabartë mbi lakrën e pjekur.
 10. lakra eshte gati per tu servirur.
 11. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.