Pilaf me kërpudha

Vegjetariane 2189 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 20, 2020
Pilaf me kërpudha
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Orizi me kërpudha (rizoto me kerpudha) është një pjatë shumë e mirë dhe e përshtatshme
për të gjithë, sidomos për ata persona që kanë probleme të tolerancës ushqimore siç janë
personat çeliak të cilët alergjia kryesore u vjen nga mielli i grurit. Kjo pjatë rizoto me
kerpudha është e shpejtë, e thjeshtë e me një rezultat vërtet të kënaqshëm.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastrojmë mirë kërpudhat duke i hequr cipën që kanë mbi kokë, i heqim fundin e bishtit (i lajmë vetëm n.q.s. janë shumë të ndotura).
 2. I presim hollë.
 3. Ndërkohë nxehim ujin.
 4. Presim hudhrën dhe e skuqim në një tigan me vaj, shtojmë kërpudhat dhe vazhdojmë perzierjen.
 5. Pasi t’i heqim nga zjarri shtojmë kripën dhe majdanozin.
 6. Skuqim orizin në gjalpin e nxehur më përpara dhe pasi orizi të ketë thithur të gjithë yndyrën, shtojmë ujin duke e përzier pak e nga pak.
 7. Pa përfunduar zierja, pas rreth 15 min., shtojmë gjysmën e kërpudhave dhe vazhdojmë zierjen e plotë.
 8. Kur orizi të jetë zier plotësisht dhe të jetë fryrë, pas rreth 25 min., i shtojmë edhe pak gjalpë për ta bërë më të shndritshëm, rregullojmë sasinë e kripës.
 9. Pasi ta kemi hedhur në pjata shtojmë edhe pjesën tjetër të kërpudhave.
 10. E shërbejmë të nxehtë dhe me djathë të grirë kaçkavall.

Pilaf me kërpudha • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Orizi me kërpudha (rizoto me kerpudha) është një pjatë shumë e mirë dhe e përshtatshme
për të gjithë, sidomos për ata persona që kanë probleme të tolerancës ushqimore siç janë
personat çeliak të cilët alergjia kryesore u vjen nga mielli i grurit. Kjo pjatë rizoto me
kerpudha është e shpejtë, e thjeshtë e me një rezultat vërtet të kënaqshëm.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastrojmë mirë kërpudhat duke i hequr cipën që kanë mbi kokë, i heqim fundin e bishtit (i lajmë vetëm n.q.s. janë shumë të ndotura).
 2. I presim hollë.
 3. Ndërkohë nxehim ujin.
 4. Presim hudhrën dhe e skuqim në një tigan me vaj, shtojmë kërpudhat dhe vazhdojmë perzierjen.
 5. Pasi t’i heqim nga zjarri shtojmë kripën dhe majdanozin.
 6. Skuqim orizin në gjalpin e nxehur më përpara dhe pasi orizi të ketë thithur të gjithë yndyrën, shtojmë ujin duke e përzier pak e nga pak.
 7. Pa përfunduar zierja, pas rreth 15 min., shtojmë gjysmën e kërpudhave dhe vazhdojmë zierjen e plotë.
 8. Kur orizi të jetë zier plotësisht dhe të jetë fryrë, pas rreth 25 min., i shtojmë edhe pak gjalpë për ta bërë më të shndritshëm, rregullojmë sasinë e kripës.
 9. Pasi ta kemi hedhur në pjata shtojmë edhe pjesën tjetër të kërpudhave.
 10. E shërbejmë të nxehtë dhe me djathë të grirë kaçkavall.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.