Rizoto me midhje dhe verë të bardhë

Produkte Deti 1363 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 07, 2020
Rizoto me midhje dhe verë të bardhë
 • Serviret për (persona): 3 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Rizoto me midhje dhe verë të bardhë, nje recete e shijshme dhe shume e lehte per tu pergatitur.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastroni midhjet, edhe guaskat, më pas shtoni verën e bardhë, 3-4 gjethe majdanoz dhe thelbin e hurdhës.
 2. Mbuloni enën dhe ziejini midhjet me zjarr të lartë për rreth 5 minuta, derisa midhjet të hapen, kulloni lëngun dhe mbajeni në një anë.
 3. Prisni në shirita të hollë lëkurën e limonit pasi ta keni larë dhe shtrydhni lëngun.
 4. Vini në një enë qepën dhe skuqeni me flakë të ulët me 4 lugë vaj.
 5. Shtoni orizin dhe përzieni për 2-3 minuta.
 6. Shtoni lëngun e gjysmës së limonit dhe vazhdoni gatimin duke i shtuar herë pas here lëngun vegjetal dhe duke e përzier.
 7. Grini hollë pjesën tjetër të majdanozit.
 8. Rreth dy minuta para se të fikni furrën bashkoni midhjet, lëkurën e limonit dhe pak gjalpë.
 9. Përziejini, fikni zjarrin dhe mbulojeni me kapak enën,
 10. lëreni për 2-3 minuta, aromatizojeni me piper dhe majdanoz.

Rizoto me midhje dhe verë të bardhë • Serviret për (persona): 3 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Rizoto me midhje dhe verë të bardhë, nje recete e shijshme dhe shume e lehte per tu pergatitur.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Pastroni midhjet, edhe guaskat, më pas shtoni verën e bardhë, 3-4 gjethe majdanoz dhe thelbin e hurdhës.
 2. Mbuloni enën dhe ziejini midhjet me zjarr të lartë për rreth 5 minuta, derisa midhjet të hapen, kulloni lëngun dhe mbajeni në një anë.
 3. Prisni në shirita të hollë lëkurën e limonit pasi ta keni larë dhe shtrydhni lëngun.
 4. Vini në një enë qepën dhe skuqeni me flakë të ulët me 4 lugë vaj.
 5. Shtoni orizin dhe përzieni për 2-3 minuta.
 6. Shtoni lëngun e gjysmës së limonit dhe vazhdoni gatimin duke i shtuar herë pas here lëngun vegjetal dhe duke e përzier.
 7. Grini hollë pjesën tjetër të majdanozit.
 8. Rreth dy minuta para se të fikni furrën bashkoni midhjet, lëkurën e limonit dhe pak gjalpë.
 9. Përziejini, fikni zjarrin dhe mbulojeni me kapak enën,
 10. lëreni për 2-3 minuta, aromatizojeni me piper dhe majdanoz.

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.