Panakota

Ëmbelsira 1260 Përditësimi i fundit: Apr 30, 2020 Krijuar: Apr 30, 2020
Panakota
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 1orë
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Shumë të mira dhe përgatiten lehtë!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Si fillim lani frutat, i qëroni dhe i prisni në kubik të vegjël.
 2. I kaloni në një tas të madh, i shtoni dy lugë gjelle sheqer, lëngun e 1 limoni, i përzieni mirë dhe i lini në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 3. Në një tenxhere me zjarr të ulët ngrohni panën. Sapo të marrë një valë shtoni sheqerin gradualisht dhe vaniljen.
 4. Ndërkohë duhet të fusni xhelatinën në një tas me ujë të ftohtë.
 5. Pas 5 minutash e fikni zjarrin dhe shtoni brenda xhelatinën që duhet ta keni shtrydhur më parë.
 6. E përzieni edhe njëherë masën dhe me ndihmën e një garuzhdeje e shpërndani në 6 tasa ose gota në mënyrë të barabartë.
 7. I fusni në frigorifer dhe i lini të paktën 1 orë.
 8. Më pas i nxirrni dhe i dekoroni sipër me frutat tuaja të preferuara.
 9. Ju bëftë mirë!

Panakota • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20min
 • Koha e gatimit: 1orë
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Shumë të mira dhe përgatiten lehtë!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Si fillim lani frutat, i qëroni dhe i prisni në kubik të vegjël.
 2. I kaloni në një tas të madh, i shtoni dy lugë gjelle sheqer, lëngun e 1 limoni, i përzieni mirë dhe i lini në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 3. Në një tenxhere me zjarr të ulët ngrohni panën. Sapo të marrë një valë shtoni sheqerin gradualisht dhe vaniljen.
 4. Ndërkohë duhet të fusni xhelatinën në një tas me ujë të ftohtë.
 5. Pas 5 minutash e fikni zjarrin dhe shtoni brenda xhelatinën që duhet ta keni shtrydhur më parë.
 6. E përzieni edhe njëherë masën dhe me ndihmën e një garuzhdeje e shpërndani në 6 tasa ose gota në mënyrë të barabartë.
 7. I fusni në frigorifer dhe i lini të paktën 1 orë.
 8. Më pas i nxirrni dhe i dekoroni sipër me frutat tuaja të preferuara.
 9. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.