Perime në furrë

Tavë 1574 Përditësimi i fundit: Apr 27, 2020 Krijuar: Apr 21, 2020
Perime në furrë
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare
Printo

Edhe nëse nuk jeni adhurues i perimeve, nga sot do të ndryshoni mendim.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Perimet kalojini për 4-5 minuta në ujë të vluar me kripë e më pas renditini në tavën përkatëse të lyer me yndyrë. Shkoni sipas radhës- një rend lulelakër, një rend brokoli, ndërsa karrotat pritini në rrathë dhe vendosini sipër tyre.
 2. Vezët rrahini, shtoni shtalpën/ajkën për gatim dhe qumështin.
 3. Përziejini mirë e shtojini mëlmesa sipas shijes.
 4. Këtë masë shpërndajeni në mënyrë të barabartë mbi perimet.
 5. E sipër saj hidhni kackavallin e grirë në rende
 6. Sipër tij, shtoni edhe gjalpën e prerë në pjes te vogla.
 7. Piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë për afro 30 minuta.
 8. Ju bëftë mirë.

Perime në furrë • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: Mesatare

Edhe nëse nuk jeni adhurues i perimeve, nga sot do të ndryshoni mendim.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Perimet kalojini për 4-5 minuta në ujë të vluar me kripë e më pas renditini në tavën përkatëse të lyer me yndyrë. Shkoni sipas radhës- një rend lulelakër, një rend brokoli, ndërsa karrotat pritini në rrathë dhe vendosini sipër tyre.
 2. Vezët rrahini, shtoni shtalpën/ajkën për gatim dhe qumështin.
 3. Përziejini mirë e shtojini mëlmesa sipas shijes.
 4. Këtë masë shpërndajeni në mënyrë të barabartë mbi perimet.
 5. E sipër saj hidhni kackavallin e grirë në rende
 6. Sipër tij, shtoni edhe gjalpën e prerë në pjes te vogla.
 7. Piqini në furrën e parangrohur në 200 gradë për afro 30 minuta.
 8. Ju bëftë mirë.

Receta të tjera interesante

Autor Etleva Etleva

Etleva isufi

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.