Sallate e ftohte me oriz

Sallata 3867 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Sallate e ftohte me oriz
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 20 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kjo sallatë orizi është një sallatë e bollshme verore, por mund të bëhet në çdo kohë të vitit.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. vendosim te zieje ne nje tenxhere uje me kripe dhe ne momentin qe ka arritur piken e vlimit, hedhim orizin.
 2. Nderkohe qe orizi zien, presim te gjithe perberesit e tjere .
 3. Ndajme domatet qershize ne kater pjese, specin dhe djathin ne kubik te vegjel, salçiçet, ullinjte dhe kastravecat turshi ne rrathe dhe i hedhim te gjitha ne nje ene te madhe duke i perziere mire.
 4. Ne momentin qe orizi eshte gati, e kullojme nga uji i tepert dhe e shplajme nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet zierja.
 5. E kullojme shume mire (ose nese keni kohe ne dispozicion, thajeni me ndihmen e nje
 6. pecete kuzhine) dhe e hedhim ne tasin e mesiperm bashke me perberesit e tjere. Shtojme se fundi edhe bizelet te cilave i kemi kulluar ujin e konservimit, peshkun ton te cilit i kemi eleminuar vajin dhe se fundi majdanozin e grire holle duke i perziere te gjitha shume mire.
 7. E mbulojme tasin me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 1 ore derisa shijet te bashkohen me njera tjetren.
 8. Ne momentin e servirjes, sipas deshires, mund te shtojme edhe 1-2 luge majoneze, ose pak vaj ulliri duke e perziere mire.

Sallate e ftohte me oriz • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 20 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kjo sallatë orizi është një sallatë e bollshme verore, por mund të bëhet në çdo kohë të vitit.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. vendosim te zieje ne nje tenxhere uje me kripe dhe ne momentin qe ka arritur piken e vlimit, hedhim orizin.
 2. Nderkohe qe orizi zien, presim te gjithe perberesit e tjere .
 3. Ndajme domatet qershize ne kater pjese, specin dhe djathin ne kubik te vegjel, salçiçet, ullinjte dhe kastravecat turshi ne rrathe dhe i hedhim te gjitha ne nje ene te madhe duke i perziere mire.
 4. Ne momentin qe orizi eshte gati, e kullojme nga uji i tepert dhe e shplajme nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet zierja.
 5. E kullojme shume mire (ose nese keni kohe ne dispozicion, thajeni me ndihmen e nje
 6. pecete kuzhine) dhe e hedhim ne tasin e mesiperm bashke me perberesit e tjere. Shtojme se fundi edhe bizelet te cilave i kemi kulluar ujin e konservimit, peshkun ton te cilit i kemi eleminuar vajin dhe se fundi majdanozin e grire holle duke i perziere te gjitha shume mire.
 7. E mbulojme tasin me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 1 ore derisa shijet te bashkohen me njera tjetren.
 8. Ne momentin e servirjes, sipas deshires, mund te shtojme edhe 1-2 luge majoneze, ose pak vaj ulliri duke e perziere mire.

Receta të tjera interesante

Autor Mimoza Mimoza

Mimoza lena

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.