Sallatë ruse

Sallata 7199 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 19, 2020
Sallatë ruse
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kjo sallat eshte me origjine nga Rusia (si dhe vet emri),pergatitet me menyra te ndryshme ,por kryesishte eshte e perbere nga perime dhe majoneze, munde te pergatitet gjate gjithe stineve te vitit dhe nese doni munde ti shtoni tono,proshute dhe copa te vogla mish pule etj..

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Lani patatet dhe karrotat, i qeroni dhe i prisni ne kubike te vegjel afersisht sa madhesia e kokrrave te bizeleve.
 2. Zjeni perimet te veçuara nga njera – tjetra, ne uje te valuar me kripe, duke pasur gjithmone kujdes qe mos ti zjeni shume, por ti lini pak krokante ( pak te forta ).
 3. Ne nje tenxhere zieni patatet, rreth 7-10 minuta. Karrotat 5-7minuta dhe bizelet 10-12 minuta. Pasi kane zjere te gjitha perimet i hidhni ne nje kullojse, dhe i lini aty jo vetem te ftohen por dhe per arsye qe te humbasin ujin e tepert. Nderkohe zjeni vezet,u hiqni levozhgen dhe lerini te ftohen plotesisht. Prisni kastravecat turshi ne kubike shume te vegjel.
 4. Ne momentin qe perimet jane pak te vaketa, hidhini ne nje tas qelqi, shtoni kastravecat e prere ne kubike, sperkatini me pak vaj ulliri dhe 1-2 luge kafeje uthull. Kur te gjithe perberesit te jene ftohur shtoni majonezen, kripe aq sa nevojitet dhe vezet e prera ne bubike te vegjel.
 5. Nese doni ti jepni nje pamje me elegante pjates tuaj i prisni vezet ne forme unaze, te holla si edhe disa feta kastraveci dhe ne momentin qe do sherbeni.sallaten ruse i vendosni rreth e perqark saj, nje fete veze, nje fete kastraveci, dhe keshtu me radhe derisa te plotesohet pjata.
 6. E mbuloni tasin me leter alumin, dhe e lini sallaten ne frigorifer per te pakten 1 ore, ose me shume do te ishte me mire.
 7. Sherbejeni sallaten ruse te ftohte dhe zbukurojeni me fetat e vezeve dhe kastravecit turshi.

Sallatë ruse • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 30min
 • Koha e gatimit: 10min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kjo sallat eshte me origjine nga Rusia (si dhe vet emri),pergatitet me menyra te ndryshme ,por kryesishte eshte e perbere nga perime dhe majoneze, munde te pergatitet gjate gjithe stineve te vitit dhe nese doni munde ti shtoni tono,proshute dhe copa te vogla mish pule etj..

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Lani patatet dhe karrotat, i qeroni dhe i prisni ne kubike te vegjel afersisht sa madhesia e kokrrave te bizeleve.
 2. Zjeni perimet te veçuara nga njera – tjetra, ne uje te valuar me kripe, duke pasur gjithmone kujdes qe mos ti zjeni shume, por ti lini pak krokante ( pak te forta ).
 3. Ne nje tenxhere zieni patatet, rreth 7-10 minuta. Karrotat 5-7minuta dhe bizelet 10-12 minuta. Pasi kane zjere te gjitha perimet i hidhni ne nje kullojse, dhe i lini aty jo vetem te ftohen por dhe per arsye qe te humbasin ujin e tepert. Nderkohe zjeni vezet,u hiqni levozhgen dhe lerini te ftohen plotesisht. Prisni kastravecat turshi ne kubike shume te vegjel.
 4. Ne momentin qe perimet jane pak te vaketa, hidhini ne nje tas qelqi, shtoni kastravecat e prere ne kubike, sperkatini me pak vaj ulliri dhe 1-2 luge kafeje uthull. Kur te gjithe perberesit te jene ftohur shtoni majonezen, kripe aq sa nevojitet dhe vezet e prera ne bubike te vegjel.
 5. Nese doni ti jepni nje pamje me elegante pjates tuaj i prisni vezet ne forme unaze, te holla si edhe disa feta kastraveci dhe ne momentin qe do sherbeni.sallaten ruse i vendosni rreth e perqark saj, nje fete veze, nje fete kastraveci, dhe keshtu me radhe derisa te plotesohet pjata.
 6. E mbuloni tasin me leter alumin, dhe e lini sallaten ne frigorifer per te pakten 1 ore, ose me shume do te ishte me mire.
 7. Sherbejeni sallaten ruse te ftohte dhe zbukurojeni me fetat e vezeve dhe kastravecit turshi.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.