Tavë kremoze me presh dhe djathë të shkrirë

Tavë 240 Përditësimi i fundit: Aug 19, 2023 Krijuar: Aug 19, 2023
Tavë kremoze me presh dhe djathë të shkrirë
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20
 • Koha e gatimit: 40
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Tave qe mund te pergatitet shume leht me produkte te cilat ndodhen ne kuzhinen ton.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ngrohni furrën në 220C. Hidhini preshët në një rrjetë për gatim me avull dhe ziejini me avull për 6-8 minuta derisa të zbuten.
 2. Ndërkohë në një tenxhere ngrohim gjalpin dhe miellin së bashku duke i trazuar derisa të kemi një pastë të trashë. Shtoni qumështin, nga një spërkatje me radhë, duke e përzier vazhdimisht derisa të shtohet i gjithë qumështi. Gatuani edhe për 2-3 minuta derisa salca të jetë trashur aq sa të lyejë pjesën e pasme të një luge. Përzieni pjesën më të madhe të çedarit, mustardën dhe pak kripë.
 3. Shtoni preshin e zier në avull në salcën e djathit, më pas vendosni gjithçka në një tavë. Shpërndani mbi të thërrimet e bukës, trumzën dhe djathin e mbetur, më pas piqeni për 20 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë, të skuqet sipër dhe të bëjë flluska në skaje. Lëreni të qëndrojë për 5 minuta përpara se ta shërbeni.
 4. Ju befte mire!

Tavë kremoze me presh dhe djathë të shkrirë • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 20
 • Koha e gatimit: 40
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Tave qe mund te pergatitet shume leht me produkte te cilat ndodhen ne kuzhinen ton.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Ngrohni furrën në 220C. Hidhini preshët në një rrjetë për gatim me avull dhe ziejini me avull për 6-8 minuta derisa të zbuten.
 2. Ndërkohë në një tenxhere ngrohim gjalpin dhe miellin së bashku duke i trazuar derisa të kemi një pastë të trashë. Shtoni qumështin, nga një spërkatje me radhë, duke e përzier vazhdimisht derisa të shtohet i gjithë qumështi. Gatuani edhe për 2-3 minuta derisa salca të jetë trashur aq sa të lyejë pjesën e pasme të një luge. Përzieni pjesën më të madhe të çedarit, mustardën dhe pak kripë.
 3. Shtoni preshin e zier në avull në salcën e djathit, më pas vendosni gjithçka në një tavë. Shpërndani mbi të thërrimet e bukës, trumzën dhe djathin e mbetur, më pas piqeni për 20 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë, të skuqet sipër dhe të bëjë flluska në skaje. Lëreni të qëndrojë për 5 minuta përpara se ta shërbeni.
 4. Ju befte mire!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.