Tavë me presh, salmon dhe patate

Tavë 239 Përditësimi i fundit: Aug 17, 2023 Krijuar: Aug 17, 2023
Tavë me presh, salmon dhe patate
 • Serviret për (persona): 2 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20
 • Koha e gatimit: 30
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Tava me e shijshme qe keni provuar ndonjehere.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni furrën në 200C. Lëreni një tenxhere me ujë të ziejë.
 2. Shtoni patatet dhe ziejini për 8 minuta. Kullojeni dhe lëreni të ftohen në një kullesë për disa minuta. Hidhni patatet me ½ e vajit dhe shumë erëza në një tavë. Futeni në furrë për 20 minuta, duke i kthyer në gjysmën e kohës së gatimit.
 3. Ndërkohë ngrohni vajin e mbetur në një tigan në zjarr mesatar. Shtoni preshin dhe skuqeni për 5 minuta, ose derisa të fillojë të zbutet. I trazojmë hudhrat për 1 min, më pas shtojmë panën, kaperin dhe 75 ml ujë të nxehtë, më pas i lëmë të vlojnë. I shtojmë qepët e njoma.
 4. Ngrohni grilën në temperaturë të lartë. Hidhni përzierjen kremoze të preshit mbi patatet, më pas vendosni filetot e salmonit sipër. Piqeni në grilë për 7-8 minuta, ose derisa të gatuhet. Shërbejeni sipër me qepë të njoma dhe kaperi shtesë dhe një sallatë anash, nëse dëshironi.
 5. Ju befte mire!

Tavë me presh, salmon dhe patate • Serviret për (persona): 2 Persona
 • Koha e pregatitjes: 20
 • Koha e gatimit: 30
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Tava me e shijshme qe keni provuar ndonjehere.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Nxehni furrën në 200C. Lëreni një tenxhere me ujë të ziejë.
 2. Shtoni patatet dhe ziejini për 8 minuta. Kullojeni dhe lëreni të ftohen në një kullesë për disa minuta. Hidhni patatet me ½ e vajit dhe shumë erëza në një tavë. Futeni në furrë për 20 minuta, duke i kthyer në gjysmën e kohës së gatimit.
 3. Ndërkohë ngrohni vajin e mbetur në një tigan në zjarr mesatar. Shtoni preshin dhe skuqeni për 5 minuta, ose derisa të fillojë të zbutet. I trazojmë hudhrat për 1 min, më pas shtojmë panën, kaperin dhe 75 ml ujë të nxehtë, më pas i lëmë të vlojnë. I shtojmë qepët e njoma.
 4. Ngrohni grilën në temperaturë të lartë. Hidhni përzierjen kremoze të preshit mbi patatet, më pas vendosni filetot e salmonit sipër. Piqeni në grilë për 7-8 minuta, ose derisa të gatuhet. Shërbejeni sipër me qepë të njoma dhe kaperi shtesë dhe një sallatë anash, nëse dëshironi.
 5. Ju befte mire!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.