Tavë me qumësht e lulelakër

Tavë 2556 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 12, 2020
Tavë me qumësht e lulelakër
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Përveçse në sallatë, lulelakra është një mrekulli edhe kur konsumohet në tavë me salcë beshamel sipër. Për detajet e përgatitjes hidhini një sy recetës.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius.
 2. Në një tenxhere me ujë e kripë, vendosni për të zierë lulelakrën. Pas 7 minutash e hiqni, kullojeni dhe e lini mënjanë.
 3. Në një tigan skuqni gjalpin. Shtoni më pas qepët e prera imët, miellin dhe hudhrat. I përzieni përreth 1 minutë.
 4. Shtoni qumështin, arrëmyshk, kripë, piper. I përzieni mirë derisa masa fillon të trashet pak.
 5. Merrni tavën dhe vendosni në të copat e lulelakrës. Sipër i shtoni masën që përgatitët.
 6. Vendosni copat e proshutës, djathin çedar, parmixhano dhe pak majdanoz. I fusni në furrë për 20-25 minuta.
 7. Ju bëftë mirë!

Tavë me qumësht e lulelakër • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 20min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Përveçse në sallatë, lulelakra është një mrekulli edhe kur konsumohet në tavë me salcë beshamel sipër. Për detajet e përgatitjes hidhini një sy recetës.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius.
 2. Në një tenxhere me ujë e kripë, vendosni për të zierë lulelakrën. Pas 7 minutash e hiqni, kullojeni dhe e lini mënjanë.
 3. Në një tigan skuqni gjalpin. Shtoni më pas qepët e prera imët, miellin dhe hudhrat. I përzieni përreth 1 minutë.
 4. Shtoni qumështin, arrëmyshk, kripë, piper. I përzieni mirë derisa masa fillon të trashet pak.
 5. Merrni tavën dhe vendosni në të copat e lulelakrës. Sipër i shtoni masën që përgatitët.
 6. Vendosni copat e proshutës, djathin çedar, parmixhano dhe pak majdanoz. I fusni në furrë për 20-25 minuta.
 7. Ju bëftë mirë!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.