Vezë në tavë me salcë domatesh

Tavë 1152 Përditësimi i fundit: May 17, 2020 Krijuar: May 17, 2020
Vezë në tavë me salcë domatesh
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Vezët janë të shijshme në çdo variant, por sot do t’ju propozojmë një mënyrë të gatuari që vjen nga traditat e grave të fshatrave të Italisë, me domate e aromë të mrekullueshme erëzash e shije djathi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Prisni djathin në kubike, më pas merrni një tavë katrore pjekjeje dhe në fundin e saj përhapni një shtresë salcë domatesh duke i shtuar pak vaj ulliri.
 2. Thyeni vezët dhe vendosini mbi salcë menjëherë duke pasur kujdes të mos u prishet e verdha. Për të mos rrezikuar ju këshillojmë t’i thyeni në një enë tjetër dhe më pas t’i vendosni në tavë.
 3. Vendosini vezët në distancë t ë barabartë dhe shtoni pjesën e mbetur të salcës, kripë e piper. Shtoni dhe kubet e djathit duke i vendosur me kujdes, pastaj aromatizojeni me degat e rozmarinës.
 4. Piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë për 25 minuta.
 5. Pas kësaj kohe hiqini vezët nga furra dhe servirini të ngrohta.
 6. Ju bëftë mir!.

Vezë në tavë me salcë domatesh • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 10min
 • Koha e gatimit: 25min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Vezët janë të shijshme në çdo variant, por sot do t’ju propozojmë një mënyrë të gatuari që vjen nga traditat e grave të fshatrave të Italisë, me domate e aromë të mrekullueshme erëzash e shije djathi.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Prisni djathin në kubike, më pas merrni një tavë katrore pjekjeje dhe në fundin e saj përhapni një shtresë salcë domatesh duke i shtuar pak vaj ulliri.
 2. Thyeni vezët dhe vendosini mbi salcë menjëherë duke pasur kujdes të mos u prishet e verdha. Për të mos rrezikuar ju këshillojmë t’i thyeni në një enë tjetër dhe më pas t’i vendosni në tavë.
 3. Vendosini vezët në distancë t ë barabartë dhe shtoni pjesën e mbetur të salcës, kripë e piper. Shtoni dhe kubet e djathit duke i vendosur me kujdes, pastaj aromatizojeni me degat e rozmarinës.
 4. Piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë për 25 minuta.
 5. Pas kësaj kohe hiqini vezët nga furra dhe servirini të ngrohta.
 6. Ju bëftë mir!.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.