Bonbone

Ëmbelsira 1624 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Mar 23, 2020
Bonbone
 • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Hedhim qumështin një një tenxhere të vogël, sheqerin dhe më pas shtojmë gjalpin.
 2. I trazojmë duke i lënë fillimisht në nxehtësi të lartë.
 3. Më pas shtojmë edhe kafenë apo kakon, kjo sipas preferencës nëse dëshirojmë që bonbonet të marrin pak ngjyrë.
 4. I lëmë të ziejnë derisa përbërja të marrë trajtën e një mase të trashë.
 5. E ulim pak nxehtësinë, por jo deri në fund në mënyrë që masa e përgatitur mos të ngrijë.
 6. Me anë të një luge hedhim pak nga brumi tek shtrydhësja e limonit për t’u dhënë formë një e nga një.
 7. Ju befte mire!.

Bonbone • Serviret për (persona): 6 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Kjo eshte nje recete qe perdorej dikur neper shtepiat tona ku kushtet e veshira ekonomike na benin qe me dy tre perberes te sajonim dicka dhe te nxirrnim me te miren prej tyre. Kjo eshte dhe rasti i ketyre bomboneve te shijshme shqiptare.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Hedhim qumështin një një tenxhere të vogël, sheqerin dhe më pas shtojmë gjalpin.
 2. I trazojmë duke i lënë fillimisht në nxehtësi të lartë.
 3. Më pas shtojmë edhe kafenë apo kakon, kjo sipas preferencës nëse dëshirojmë që bonbonet të marrin pak ngjyrë.
 4. I lëmë të ziejnë derisa përbërja të marrë trajtën e një mase të trashë.
 5. E ulim pak nxehtësinë, por jo deri në fund në mënyrë që masa e përgatitur mos të ngrijë.
 6. Me anë të një luge hedhim pak nga brumi tek shtrydhësja e limonit për t’u dhënë formë një e nga një.
 7. Ju befte mire!.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.