Byrek trekendesh

Byrek 809 Përditësimi i fundit: Apr 18, 2020 Krijuar: Apr 01, 2020
Byrek trekendesh
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 40min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Byrek trekëndësh kemi zgjedhur ti mbushim me gjizë dhe koperë por mund ti mbushim me cfarë te deshirojmë. Janë shumë te shijshem dhe te lehte ne pergatitje.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Bashkojmë në një tas miell, kripë, vaj dhe ujë të vakët. Zëmë brumin jo shumë të fortë dhe e punojmë deri sa po ta presim me thikë, të mos ngjitet në të. E mbulojmë dhe e lëmë të vijë për 15 minuta. Më pas e ndajmë në kulaçë të vegjël dhe i mbulojmë përsëri kulaçët për 10-15 minuta.
 2. Ndërkohë koprën e kemi larë, tharë dhe e presim hollë. Në tasin me gjizë shtojmë 1 kokërr vezë , e rregullojmë shijen me kripë , gjalp të shkrirë e vaj ulliri, e më pas shtojmë koprën. E përziejmë mirë dhe e lëmë mbushjen mënjanë.
 3. Hapim kulaçkat 3 e nga 3 në një rreze 15-20 cm dhe i bashkojmë ato me njëra-tjetrën me pak vaj, më pas i hapim në një petë të vetme. Pasi petën e kemi hapur mirë, e presim atë në shirita me gjatësi 8 ose 10 cm.
 4. Shpërndajmë pak gjizë me kopër ( jo shumë trashë) në gjysmën e petës dhe palosim petën, duke filluar me cepin.
 5. E barazaojmë me petën nga e djathta në të majtë duke formuar një trekëndësh.
 6. Lyejmë një tepsi me vaj dhe vendosim trekëndëshat. Kështu vazhdojmë me të gjithë kulaçkat që kemi bërë.
 7. I lemë të pushojnë dhjetë minuta dhe i pjekim në furrë të nxehur në temperaturën 200 gradë, për 10 - 15 minuta.

Byrek trekendesh • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 40min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Byrek trekëndësh kemi zgjedhur ti mbushim me gjizë dhe koperë por mund ti mbushim me cfarë te deshirojmë. Janë shumë te shijshem dhe te lehte ne pergatitje.

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Bashkojmë në një tas miell, kripë, vaj dhe ujë të vakët. Zëmë brumin jo shumë të fortë dhe e punojmë deri sa po ta presim me thikë, të mos ngjitet në të. E mbulojmë dhe e lëmë të vijë për 15 minuta. Më pas e ndajmë në kulaçë të vegjël dhe i mbulojmë përsëri kulaçët për 10-15 minuta.
 2. Ndërkohë koprën e kemi larë, tharë dhe e presim hollë. Në tasin me gjizë shtojmë 1 kokërr vezë , e rregullojmë shijen me kripë , gjalp të shkrirë e vaj ulliri, e më pas shtojmë koprën. E përziejmë mirë dhe e lëmë mbushjen mënjanë.
 3. Hapim kulaçkat 3 e nga 3 në një rreze 15-20 cm dhe i bashkojmë ato me njëra-tjetrën me pak vaj, më pas i hapim në një petë të vetme. Pasi petën e kemi hapur mirë, e presim atë në shirita me gjatësi 8 ose 10 cm.
 4. Shpërndajmë pak gjizë me kopër ( jo shumë trashë) në gjysmën e petës dhe palosim petën, duke filluar me cepin.
 5. E barazaojmë me petën nga e djathta në të majtë duke formuar një trekëndësh.
 6. Lyejmë një tepsi me vaj dhe vendosim trekëndëshat. Kështu vazhdojmë me të gjithë kulaçkat që kemi bërë.
 7. I lemë të pushojnë dhjetë minuta dhe i pjekim në furrë të nxehur në temperaturën 200 gradë, për 10 - 15 minuta.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.