Çokollatë me lajthi e përgatitur në shtëpi

Ëmbelsira 927 Përditësimi i fundit: Apr 28, 2020 Krijuar: Apr 28, 2020
Çokollatë me lajthi e përgatitur në shtëpi
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 20 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Çokollatë me lajthi përgatitur me produkte cilësore ka një shije shumë të mirë, aromatike dhe
të veçantë. Pasi e provon herën e parë nuk i ndahesh më kësaj recete çokollate

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Për të përgatitur çokollatë me lajthi, si fillim duhet të kalojmë për disa minuta në tigan lajthitë e qëruara. Mund ti vendosim edhe në furrë por ne tigan marrin një shije me të mirë. I vendosim veç të ftohen dhe më pas i radhisim në një enë drejtkëndëshe.
 2. Ndërkohë në një enë hedhim gjalpin e kakaos dhe e shkrijmë në banjo-maria.
 3. Në një enë tjetër bashkojmë sheqerin pluhur me kakaon dhe pak kripë. Nëse preferojmë i hedhim dhe pak vanilje pluhur.
 4. Hedhim qumështin në temperaturë ambienti dhe e trazojmë mirë që mos të krijohen kokrriza.
 5. Shtojmë gjalpin e kakaos të shkrirë dhe e trazojmë mirë. Masën e vendosim në zjarre të ulët dhe e trazojmë vazhdimisht.
 6. Pasi masa me kakao të trashet e heqim nga zjarri dhe e hedhim tek ena ku kemi vendosur lajthitë.
 7. Sigurohemi që lajthitë nuk janë bashkuar dhe e vendosim çokollatën me lajthi të ftohet për të
 8. paktën 4 orë.
 9. Pasi është ftohur, presim çokollatën me lajthi në copa dhe e konsumojmë sipas dëshirës.
 10. Ju bëftë mir!

Çokollatë me lajthi e përgatitur në shtëpi • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 10 min
 • Koha e gatimit: 20 min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Çokollatë me lajthi përgatitur me produkte cilësore ka një shije shumë të mirë, aromatike dhe
të veçantë. Pasi e provon herën e parë nuk i ndahesh më kësaj recete çokollate

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Për të përgatitur çokollatë me lajthi, si fillim duhet të kalojmë për disa minuta në tigan lajthitë e qëruara. Mund ti vendosim edhe në furrë por ne tigan marrin një shije me të mirë. I vendosim veç të ftohen dhe më pas i radhisim në një enë drejtkëndëshe.
 2. Ndërkohë në një enë hedhim gjalpin e kakaos dhe e shkrijmë në banjo-maria.
 3. Në një enë tjetër bashkojmë sheqerin pluhur me kakaon dhe pak kripë. Nëse preferojmë i hedhim dhe pak vanilje pluhur.
 4. Hedhim qumështin në temperaturë ambienti dhe e trazojmë mirë që mos të krijohen kokrriza.
 5. Shtojmë gjalpin e kakaos të shkrirë dhe e trazojmë mirë. Masën e vendosim në zjarre të ulët dhe e trazojmë vazhdimisht.
 6. Pasi masa me kakao të trashet e heqim nga zjarri dhe e hedhim tek ena ku kemi vendosur lajthitë.
 7. Sigurohemi që lajthitë nuk janë bashkuar dhe e vendosim çokollatën me lajthi të ftohet për të
 8. paktën 4 orë.
 9. Pasi është ftohur, presim çokollatën me lajthi në copa dhe e konsumojmë sipas dëshirës.
 10. Ju bëftë mir!

Receta të tjera interesante

Advertisement

Na ndiqni

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.