Embëlsirë e thjeshtë me mollë jeshile dhe tërshërë

Ëmbelsira 1032 Përditësimi i fundit: May 24, 2020 Krijuar: May 24, 2020
Embëlsirë e thjeshtë me mollë jeshile dhe tërshërë
 • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Me tërshërë, mollë dhe pak fantazi, realizohet një ëmbëlsirë për t'u pasur zili!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë Celsius.
 2. Në një tas kombinoni tërshërën, arrat, kanellën, shurupin e panjes dhe vajin e kokosit. I përzieni mirë.
 3. Në një tas tjetër kombinoni mollët me miellin e misrit, kanellën, arrëmyshkun dhe i trazoni.
 4. Këtë masë shtojeni tani tek ena e parë dhe më pas e kaloni të gjithën në një tavë.
 5. Ngjesheni mirë masën me ndihmën e një spatule. Në sipërfaqe duhet të lini tërshërën.
 6. Tani e fusni në furrë për t’u pjekur për 25-30 minuta, derisa sipërfaqja të marrë një ngjyrë kafe të artë.
 7. Shijojeni!

Embëlsirë e thjeshtë me mollë jeshile dhe tërshërë • Serviret për (persona): -
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 30min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Me tërshërë, mollë dhe pak fantazi, realizohet një ëmbëlsirë për t'u pasur zili!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë Celsius.
 2. Në një tas kombinoni tërshërën, arrat, kanellën, shurupin e panjes dhe vajin e kokosit. I përzieni mirë.
 3. Në një tas tjetër kombinoni mollët me miellin e misrit, kanellën, arrëmyshkun dhe i trazoni.
 4. Këtë masë shtojeni tani tek ena e parë dhe më pas e kaloni të gjithën në një tavë.
 5. Ngjesheni mirë masën me ndihmën e një spatule. Në sipërfaqe duhet të lini tërshërën.
 6. Tani e fusni në furrë për t’u pjekur për 25-30 minuta, derisa sipërfaqja të marrë një ngjyrë kafe të artë.
 7. Shijojeni!

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.