Kabuni

Ëmbelsira 889 Përditësimi i fundit: Apr 24, 2020 Krijuar: Apr 24, 2020
Kabuni
 • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë
Printo

Ju ka marrë malli për një kabuni? Keni frikë se s'do ju dalë e mirë? Receta qe do t ju sugjerojë jua thjeshtëson jashtë mase punën prandaj hidhi një sy!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Fillimisht vendosim rrushin e thatë në ujë të ngrohtë që të zbutet.
 2. Skuqim orizin me gjalpë dhe më pas shtojmë lëngun e mishit të vluar, rrushin e thatë dhe një majë luge kripë.
 3. E mbulojmë me kapak dhe e lemë orizin të ziejë sa të krijojë bulëza.
 4. E largojmë më pas nga zjarri dhe e përziejmë me sheqerin, kanellën dhe karafilat.
 5. E mbulojmë përsëri me kapak dhe e lemë 10-15 minuta të pushojë në ngrohtësi në vatrën e sobës së fikur.
 6. Më pas e servirim në tasa duke e spërkatur me kanellë.
 7. Ju bëftë mir!.

Kabuni • Serviret për (persona): 4 Persona
 • Koha e pregatitjes: 15min
 • Koha e gatimit: 15min
 • Kalori: -
 • Vështirësia: E lehtë

Ju ka marrë malli për një kabuni? Keni frikë se s'do ju dalë e mirë? Receta qe do t ju sugjerojë jua thjeshtëson jashtë mase punën prandaj hidhi një sy!

Përbërësit

Udhëzimet

 1. Fillimisht vendosim rrushin e thatë në ujë të ngrohtë që të zbutet.
 2. Skuqim orizin me gjalpë dhe më pas shtojmë lëngun e mishit të vluar, rrushin e thatë dhe një majë luge kripë.
 3. E mbulojmë me kapak dhe e lemë orizin të ziejë sa të krijojë bulëza.
 4. E largojmë më pas nga zjarri dhe e përziejmë me sheqerin, kanellën dhe karafilat.
 5. E mbulojmë përsëri me kapak dhe e lemë 10-15 minuta të pushojë në ngrohtësi në vatrën e sobës së fikur.
 6. Më pas e servirim në tasa duke e spërkatur me kanellë.
 7. Ju bëftë mir!.

Receta të tjera interesante

Newsletter

Regjistrohu për të marrë me email recetat e reja.